Laborec PDF Tlačiť E-mail
Napísal milan*9   
Štvrtok, 19 August 2010 12:28

Trasy vhodné pre úplných začiatočníkov

Laborec Laborec Laborec Laborec

Laborec zo Strážskeho do Petroviec nad Laborcom

(trvanie splavu asi 3 hodiny)

Trasa začína v Strážskom asi kilometer po prúde rieky od mosta, pod štvrtým stupňom z pravého brehu. Rieka sa na uvedenom úseku vyhýba dedinám, takže sprievodcov splavujúcim robia len volavky a iné vtáctvo, alebo osamelí rybári. Stretnúť možno aj kúpajúce sa deti z obcí Voľa a Naciná Ves. Trasa ponúka brehy porastené šachorím, vŕbami a jelšami, ale aj úžiny lemované štrkovými a na dvoch miestach aj pieskovými plážami. Posledná časť tohto úseku tečie bujne zarasteným lužným lesom, pod klenbami vŕb a jelší. Blízkosť hate v Petrovciach nad Laborcom signalizuje pokojná hladina. Pôvodné koryto rieky je prehradené haťou. Pokračovať možno buď prívodným kanálom (ak je v ňom dostatok vody, teda aspoň 120 cm v Žabianoch) na Zemplínsku šíravu do strediska Biela hora alebo pôvodným korytom Laborca cez Michalovce.

Úsek je splavný, ak je na vodočte v Humennom aspoň 95 cm.

 

Laborec z Humenného do Strážskeho

( trvanie splavu do 2 hodín)

Splav začína na pravom brehu pod mostom pri  parkovisku Hypernovy. V lete je pri nižšom stave vody uprostred štrkový ostrov, ale popri brehoch je výška hladiny 20 – 30cm. Po 500 metroch regulácia toku končí, koryto sa zužuje a tok sa prehĺbuje.

Brehy začínajú lemovať vŕby a pokojné úseky sa striedajú s menšími perejkami a prahmi. Pri stave vodočtu v Humennom 122 cm je uvedený úsek pohodlne splavný až do Strážskeho, čo je asi 10 km toku. Laborec pekne meandruje lemovaný porastom stromov a kríkov. Dno je štrkové, občas nejaký balvan a zrýchlený prúd v zákrute, alebo zúžený tok nánosmi štrku. Na tomto úseku rieka pekne žblnká, obec Brekov leží napravo asi 300 metrov a vidieť aj kopec s Brekovským hradom. Asi po 300 metroch ešte naposledy potešia maličké pereje aj s balvanmi, ktorým sa treba vyhnúť a posledný kilometer toku je pomalá plavba. Hladina je zdvihnutá klapkovou haťou v Strážskom, kde možno plavbu ukončiť. Na ľavej strane je hostinec, kde sa dá občerstviť.

 

Humenné (parkovisko pri Hypernove) – Zemplínska šírava - Biela hora (pláž)

27 km toku pestrej trasy s prenášaním lodí okolo klapkovej hate a niekoľkých stupňov v Strážskom, široký tok s možnosťou kúpania, miestami plytčiny. Od hate v Petrovciach plavba pokračuje prívodným kanálom na Zemplínsku šíravu na stredisko Biela hora. Na splavenie tohto úseku je potrebných minimálne 125 cm vody v Humennom. Ak sú, neváhajte, zažijete parádny celodenný výlet. Na plavbu kanálom na Šíravu si treba rezervovať dobrú hodinu.

 

Strážske – Michalovce, nákupné centrum Zemplín

Celoročne splavný úsek vhodný aj na prvý splav - príjemná 5-6 hodinová plavba po rieke Laborec, ktorý sa predstaví až v troch verziách. V prvom úseku ponúka pekné riečne scenérie a pohľady na masív Vihorlatu, štrkové koryto s čistou vodou a možnosťou kúpania pri obciach Staré alebo Naciná Ves. Druhý úsek vedie lužným lesom pri obci Petrovce nad Laborcom, s pomalý tečúcou vodou zbrzdenou hrádzou pri Petrovciach. Po prenesení lodí cez hrádzu po pravej strane vie rieka preveriť v čítaní vody. Zvlášť na prvom kilometri je dobré plaviť sa úplne po pravej alebo ľavej strane koryta. Zrazu sa objaví lužný les, tvoriaci atmosféru džungle, ktorá vás bude sprevádzať až do centra Michaloviec, odkiaľ sa možno autobusom pohodlne dostať na Zemplínsku šíravu.

 

Posledná úprava Piatok, 10 September 2010 11:15
 

:: Anketa ::

Zaujímate sa o eurofondy?
 

:: Kalendár aktivít ::

<<  Júl 2018  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

:: Mailing List ::

Zaregistrujte sa, ak si želáte zasielanie aktuálnych informácií :


Príjimať HTML?
:: Stlačte odoslať ::

:: Vyhľadávanie ::