Cirocha PDF Tlačiť E-mail
Napísal milan*9   
Štvrtok, 19 August 2010 13:52

Pre skúsenejších v splavovaní

Cirocha

Cirocha je najdivokejším tokom Zemplína, pretože je kategorizovaná až po svoje ústie do Laborca ako WWI. Keď však z jari alebo v lete po dlhšie trvajúcich dažďoch správcovia nádrže Starina pustia kubíky vody navyše (aspoň tri, desať je úplne super) netreba váhať. Splav sa dá začať tesne nad mostom, pred hrádzou nádrže, kde sa naloďuje na takmer pitnú vodu. Na prvom kilometri si treba dať pozor na dva vysoké stupne s výdatnými valcami.

Po nich začína byť veselšie, po prekonaní nízkej lávky si možno až po most v Stakčíne užívať WWII. Cirocha tečie za záhradami obce a poteší kamenným esíčkom a niekoľkými kamennými stupňami, ktoré pri 10 kubíkoch môžu otvorené kanoe kvalitne zavlažiť. Pri moste sa možno rozhodnúť – buď si tento úsek zopakovať, alebo pokračovať až do Sniny. Splav je stále rýchly a pestrý. Pred Sninou čakajú ďalšie tri vysoké stupne so silnými valcami!!! Všetky sa dajú prekonať prenášaním po pravej strane. Tretí je pred mostom na Sninské rybníky. Posledný štvrtý stupeň je pred čerpacou stanicou ÖMV a mostom na Brehy.

Pod mostom pri nemocnici v Snine je vodočet. Ak je na ňom aspoň 70 cm, možno štartovať odtiaľto, alebo pri moste na Tablu pod ústím Pčolinky do Cirochy. Do Humenného čaká vodákov pekný, asi 22 km úsek. Riečka meandruje širokým údolím popri Belej, Dlhom, Modre, Kamenici a Hažíne nad Cirochou. Užijú si množstvo prírodných stupňov s perejkami, tiahle zákruty aj šikany s rýchlymi prúdmi. Pod čističkou pri Modre rieka vytvára krátku deltu s tromi ramenami, ktoré môžu byť zahatané padnutými stromami.

Posledný úsek od kamenického letiska až po ústie Laborca je veľmi živý a pestrý po vodáckej stránke ako aj rozmanitosťou okolia. Na pravej strane sa riečka približuje k zalesnenému kopcu a delí sa na dve ramená, ktoré sa spájajú pred strelnicou. Tesne pri strelnici v Lackovciach je uprostred toku inštalovaný kus betónu s trčiacim oceľovým ramenom, na čo si treba dať pozor. Obce Hažín a Lackovce spája dostatočne vysoká lávka za ktorou asi necelý kilometer sa míňa na pravej strane rybník Carpio v lete s možnosťou občerstvenia. Splavením posledných päťsto metrov Cirochy sa lode ocitnú v Laborci, končiť možno pod železničným mostom pri Točni, alebo až na hati pred starým mostom v centre mesta. Pri dostatku síl možno pokračovať do Strážskeho, do Michaloviec, na Zemplínsku šíravu alebo až do Stredy nad Bodrogom.

 

 

Posledná úprava Pondelok, 13 September 2010 08:24
 

:: Anketa ::

Zaujímate sa o eurofondy?
 

:: Kalendár aktivít ::

<<  Júl 2018  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

:: Mailing List ::

Zaregistrujte sa, ak si želáte zasielanie aktuálnych informácií :


Príjimať HTML?
:: Stlačte odoslať ::

:: Vyhľadávanie ::