Zemplínska šírava PDF Tlačiť E-mail
Napísal milan*9   
Štvrtok, 19 August 2010 12:24

Zemplínska šírava

Zemplínska šírava  Zemplínska šírava  Zemplínska šírava  Zemplínska šíravaZemplínska šírava  Zemplínska šírava  Zemplínska šírava  Zemplínska šíravaZemplínska šírava  Zemplínska šírava  Zemplínska šírava  Zemplínska šírava

Z hľadiska cestovného ruchu je najvýznamnejšia v celom regióne. Je to viacúčelové vodné dielo. Zabezpečuje ochranu pred povodňami, akumulovaná voda sa využíva pre potreby priemyslu a poľnohospodárstva a má veľký rekreačno-športový význam. Má  rozlohu 33,5 km2. dĺžku 11 km, šírku 3,5 km. Priemerná hĺbka nádrže je 3,5 m, maximálna hĺbka 14,7 m. Priemerná ročná teplota v oblasti je 9,5 °C.
Nádrž bola vybudovaná v rokoch 1961 - 1966 a je zásobovaná predovšetkým vodami rieky Laborec (prívodným kanálom od hrádze pri Petrovciach n/L.)

Je to druhá najväčšia vodná nádrž na Slovensku. Leží asi 5 km severovýchodne od Michaloviec na južnom úpätí Vihorlatských vrchov. Jej východná, plytkejšia časť je chránenou ornitologickou rezerváciou.

Rekreačné strediská sú vybudované prevažne na severnom brehu, ktorý je chránený horským chrbtom Vihorlatu. Najviac navštevované sú strediská Paľkov, Klokočov, Kamenec, Kaluža, Medvedia hora,  najbližšie k Michalovciam sú Hôrka a prímestská oblasť Biela hora.
Všetky strediská ponúkajú možnosti športového vyžitia. K dispozícii sú vodné lyže, vodné skútre a vodné bicykle. Sú tu dobré podmienky na surfovanie a jachtárstvo. Zo strediska Hôrka v pravidelných intervaloch sa plaví po Zemplínskej šírave vyhliadková loď. V troch strediskách – Kaluža, Klokočov a Paľkov - sú k dispozícii veľkokapacitné bazény.

 

Prístup

Zemplínska šírava leží východne od mesta Michalovce, s ktorým ho spája štvorprúdová asfaltová komunikácia.
Do tejto rekreačnej zóny premáva viacero spojov SAD z obidvoch michalovských autobusových staníc. Jedna z nich je hneď vedľa železničnej stanice, druhá sa nachádza asi 3 km východne – blízko centra mesta (pri Zemplínskom múzeu). Niektoré spoje sem idú aj priamo z Košíc (Košice – Remetské Hámre).
Z opačnej strany sú východiskovým miestom Sobrance.

 

JavaScript must be enabled in order for you to use Google Maps.
However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser.
To view Google Maps, enable JavaScript by changing your browser options, and then try again.

 


Posledná úprava Piatok, 22 Október 2010 08:29
 

:: Anketa ::

Zaujímate sa o eurofondy?
 

:: Kalendár aktivít ::

<<  Júl 2018  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

:: Mailing List ::

Zaregistrujte sa, ak si želáte zasielanie aktuálnych informácií :


Príjimať HTML?
:: Stlačte odoslať ::

:: Vyhľadávanie ::