Región Vihorlat PDF Tlačiť E-mail
Napísal milan*9   
Utorok, 24 August 2010 09:14

Región Vihorlat

Región Vihorlat  Región Vihorlat  Región Vihorlat  Región VihorlatRegión Vihorlat  Región Vihorlat  Región Vihorlat  Región VihorlatRegión Vihorlat  Región Vihorlat  Región Vihorlat  Región VihorlatRegión Vihorlat  Región Vihorlat  Región Vihorlat  Región VihorlatRegión Vihorlat

Región Vihorlat patrí medzi najkrajšie oblasti Slovenska.

Nachádza sa v najvýchodnejšej časti Slovenska. Zahŕňa oblasť Vihorlatských vrchov a ich blízkeho okolia s celkovou rozlohou 950 km2, do ktorého patrí 50 obcí.
Región je ohraničený na severe a západe riekami Cirocha a Laborec, na východe riekou Ublianka a štátnou hranicou s Ukrajinou a na juhu medzinárodnou cestou E 50 – úsek Michalovce – hranica s Ukrajinou.
Z geomorfologického hľadiska je územie regiónu značne členité. Najnižšie položená je vodná nádrž Zemplínska šírava (103 m n. m.), neďaleké Vihorlatské vrchy, nazývané tiež pohorie Vihorlat (alebo len skrátene – Vihorlat) sa nad rozsiahlou Východoslovenskou nížinou vypínajú do výšky až vyše 1000 m n. m. Celému regiónu dominuje vrch Vihorlat (1076 m n. m.), podľa ktorého je pomenované celé pohorie. Je to vyhasnutá sopka.
Južná hranica regiónu prechádza okresmi Michalovce a Sobrance (Košický samosprávny kraj), severná časť hranice zasahuje do okresov Humenné a Snina (Prešovský samosprávny kraj). Celá táto oblasť je súčasťou Zemplínskeho regiónu. Okresy Humenné a Snina sú súčasťou  Horného Zemplína, okresy Michalovce a Sobrance patria k Dolnému Zemplínu (delenie podľa Regionalizácie cestovného ruchu SR).
Regiónom zatiaľ nevedie žiadna diaľnica. Prechádzajú ním tri štátne cesty 1. triedy, pričom cestný ťah Michalovce – Sobrance – Vyšné Nemecké (na hranici s Ukrajinou) je súčasťou cesty E 50 európskeho významu.
Hlavnou prístupovou cestou po železnici je železničná trať Michalovce – Humenné – Stakčín, ktorá je súčasťou hlavného ťahu Bratislava – Humenné s celoslovenským významom.Najkratšia vzdialenosť regiónu od hlavného mesta Bratislavy je po južnom cestnom ťahu (Bratislava – Zvolen – Lučenec – Rožňava – Košice – Michalovce) 481 km a po železničnej trati (Bratislava – Žilina – Košice – Michalovce) 518 km.
Najkratšia vzdialenosť regiónu od krajského mesta Košice je po cestných komunikáciách 61 km a po železnici 73 km. Krajské mesto Prešov je vzdialené od regiónu cestnými komunikáciami 68 km a železnicou 61 km.
Región Vihorlat svojou pestrosťou a mnohotvárnosťou patrí medzi najkrajšie územné celky Slovenska. Na jeho území (na južnom úbočí vrchu Vihorlat) sa rozprestiera  chránená krajinná oblasť - CHKO Vihorlat s viacerými národnými prírodnými rezerváciami a prírodnými pamiatkami. Na značnej časti Vihorlatu sa nachádza vojenský obvod Valaškovce, preto na vrchol nevedie žiadny oficiálny turisticky značkovaný chodník. CHKO Vihorlat sa pre svoju jedinečnú faunu, flóru, čistý vzduch, zaujímavú skladbu terénu a nádherné prírodné scenérie postupne stáva čoraz vyhľadávanejšou turistickou destináciou na Slovensku. Na  území CHKO Vihorlat je sieť značkovaných turistických a cyklistických chodníkov. Jednotlivých turistické trasy sú osadené informačnými tabuľami.

Táto oblasť ponúka rozsiahle oázy ticha a samoty ako žiadna iná časť Slovenska. Hlavne v letnom období poskytuje široké možnosti turistiky, rekreácie a oddychu. Milovníci histórie môžu tiež navštíviť zrúcaniny hradov v okolí Zemplínskej šíravy, ako aj múzeá a galérie v okolitých okresných mestách.
Medzi najznámejšie miesta regiónu patrí vodná nádrž Zemplínska šírava, Vinianske jazero, Morské oko, Sninský kameň, Sninské rybníky a samotný impozantný Vihorlat – dominanta vulkanického pohoria Vihorlatských vrchov. Turistickou atrakciou by sa mohol stať úchvatný Beňatinský zatopený kameňolom (jazierko). Známe sú tiež rázovité sakrálne stavby - drevené kostolíky s vysokou umelecko-historickou hodnotou v obciach pozdĺž hranice s Ukrajinou.

Na území Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat sa nachádza 16 maloplošných chránených území. Každé z nich má svoje špecifiká a pozoruhodnosti.

 

 

 

Posledná úprava Pondelok, 06 September 2010 14:22
 

:: Anketa ::

Zaujímate sa o eurofondy?
 

:: Kalendár aktivít ::

<<  Júl 2018  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

:: Mailing List ::

Zaregistrujte sa, ak si želáte zasielanie aktuálnych informácií :


Príjimať HTML?
:: Stlačte odoslať ::

:: Vyhľadávanie ::