Okolie Vihorlatských vrchov PDF Tlačiť E-mail
Napísal milan*9   
Pondelok, 23 August 2010 09:26

Turistické lokality v okolí Vihorlatských vrchov

Zemplínska šírava Zemplínska šírava Zemplínska šírava Zemplínska šíravaVinné Vinné Vinné VinnéVinné Klokočov Klokočov PetrovceDúbrava Dúbrava Dúbrava Dúbrava


Zemplínska šírava

Viacúčelové vodné dielo v povodí rieky Laborec, vybudované v r. 1961 až 1965.
Maximálna plocha hladiny 33,5 km2, priemerná hĺbka je 3,5 m, najväčšia pri najvyššom naplnení 14,7 m. Zabezpečuje ochranu pred povodňami, akumulovaná voda sa využíva pre potreby poľnohospodárstva a priemyslu. Zároveň slúži na rekreačno-športové aktivity. Strediská cestovného ruchu Zemplínskej šíravy sú výlučne na severnom a severozápadnom brehu vodnej nádrže: Biela hora, Hôrka, Medvedia hora, Kaluža, Kamenec, Klokočov, Paľkov. Možnosť kúpania, vodných športov, rybolovu a vyhliadkových plavieb. Východná časť je chráneným areálom o rozlohe 622 ha - ornitologickou lokalitou európskeho významu.

 

Vinné

Vinné je známa vinohradnícka obec, ležiaca len 5 km severovýchodne od Michaloviec. Vinianske kopce s vinicami nad cestou po severnom brehu Zemplínskej šíravy dávajú scenérii tejto vodnej nádrže exotický ráz.

Nad obcou sa nachádzajú zrúcaniny Vinianskeho hradu, pôvodne gotického hradu zo začiatku 14. stor., postaveného na sopečnej kryhe v juhozápadnom výbežku Vihorlatu. Slúžil ako strážny hrad na obchodnej ceste do Poľska. Bol zbúraný začiatkom 18. stor. V blízkosti sa nachádza Vinianske jazero, rekreačné stredisko pri rovnomennom jazere, s plochou      8 ha a najväčšou hĺbkou 3,8 m.

Do obce vedie odbočka (vľavo) z cesty Michalovce – Zemplínska šírava.

 

Klokočov

Obec Klokočov sa nachádza 15 km severovýchodne od Michaloviec.

Leží v peknom prostredí na južnom úpätí Vihorlatu. Je to významné rekreačné centrum na severnom brehu Zemplínskej šíravy.
Obec je známa ako najvýznamnejšie pútnické miesto gréckokatolíkov Zemplínskeho regiónu. Pamiatkovo chránený klasicistický gréckokatolícky chrám Zosnutia Presvätej Bohorodičky stojí tesne pri vodnej ploche Zemplínskej šíravy. Bol postavený v roku 1835 na mieste pôvodného dreveného chrámu, ktorý bol povestný tým, že v roku 1670 počas kuruckých vojen tvár Bohorodičky na ikone sa zatemnila a začala slziť. Vojaci na druhý deň chrám podpálili. ale ikona nebola poškodená. Ďalší osud tejto zázračnej ikony bol veľmi pohnutý, až dramatický. Dodnes sa presne nevie, kde sa nachádza jej originál. Terajšia posvätená ikona v klokočovskom chráme je druhou kópiou originálu.
V Klokočove sa každoročne 15. augusta koná najväčšia odpustová slávnosť Košického apoštolského exarchátu.

Obec má dobré autobusové spojenie s okresným mestom Michalovce.

 

Tibava

Obec Tibava leží 3 km za Sobrancami. Prechádza ňou medzinárodná cesta E 50 Košice – Michalovce – štátna hranica s Ukrajinou. Je to obec s bohatou históriou a významná archeologická lokalita. V r. 1413 farár Peter ako zemepán poskytol poddaným právo založiť vinohrady. Rozsiahle vinohrady sú v okolí obce aj v súčasnosti. Približne uprostred obce stojí rímsko-katolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie. Je to gotická stavba zo 14. storočia, prestavaná v 19. a 20. stor.
V areáli niekdajšieho kaštieľa Sztárayovcov zo 17. stor. sa nachádza chránený park               s jazierkom. Dodnes sa tu zachovalo niekoľko vzácnych stromov. Moruša  biela má výšku 17 m, obvod kmeňa 295 cm. Platan javorolistý má výšku 26 m, obvod kmeňa 521 cm. Tis obyčajný dosahuje pozoruhodné rozmery. Má výšku 15 m, obvod kmeňa 195 cm, vek sa odhaduje na 170 rokov.

 

Zemplínske Hámre

Obec leží na severnom úpätí Sninského kameňa, iba 2 km na juh od Sniny. Pôvodne bola osadou, ktorá vznikla na začiatku 19. stor. v súvislosti s ťažbou a spracovaním železnej rudy. Hutu (hámor) založil Jozef Rohl – podnikateľ z Gemera. Pamiatkou na toto obdobie je kamenná forma na odlievanie železa, ktorá je nainštalovaná na námestí obce pri miestnom kostole. V Rohlovej huti boli odliate aj známe umelecké diela – Herkules, ktorý sa nachádza v areáli kaštieľa v Snine a  levy v areáli humenského kaštieľa.

Obec je situovaná v malebnom prostredí a je tu možnosť ubytovania, stravovania, ako aj výborné podmienky na šport a relaxáciu. Nachádza sa tu futbalové ihrisko, tenisový kurt a bazén s možnosťou večerného kúpania. Vyhľadávaná je tiež lokalita Babia skala, ktorá sa nachádza v oblasti miestneho kameňolomu. Slúži na tréningové aktivity horolezcov.

Prístup

Zo štátnej cesty č. 74 Humenné – Snina odbočíme v obci Belá nad Cirochou doprava. Z prístupovej cesty do Zemplínskych Hámrov sa nám otvára nádherná panoráma Sninského kameňa, ktorý je z obce ozaj na „dohodenie kameňom“.

 

Krčava

Obec Krčava sa nachádza 2 km od hranice s Ukrajinou. Prechádza ňou štátna cesta E 50.
Bola osídlená od veľkomoravskej doby, prvá písomná zmienka pochádza z  r. 1302.
V areáli ZŠ rastie chránená borovica Jeffreyova, najmohutnejší jedinec na Slovensku. Priemer jej kmeňa je 90 cm, šišky dorastajú do dĺžky 25 cm.

 

Petrovce

Obec sa nachádza v  kotline pohoria Popričný, v blízkosti štátnej hranice s Ukrajinou. Okrem dvoch menších rybníkov sú v jej katastri dva sady (2,3 ha a 1 ha), v ktorých sa pestujú gaštany jedlé.
Petrovce sú poslednou obcou na trase Tibava – Porúbka - Koromľa – Petrovce.

 

Ruský Hrabovec

V obci rastie metasekvoja čínska, žijúca fosília podobne ako ginko dvojlaločné. Bola objavená až v roku 1941 v juhozápadnej Číne.
Ruský Hrabovec leží na trase Sobrance – Tibava – Ubľa za obcou Podhoroď.

 

Dúbrava

Obec Dúbrava sa nachádza blízko hraníc s Ukrajinou na štátnej ceste č. 566 Sobrance – Ubľa. V strede obce stojí neskorobarokový kaštieľ s historickým parkom z roku 1763             (v súčasnosti Domov sociálnych služieb) s pomerne zachovalým historickým parkom,           v ktorom sú vzácne chránené stromy (ľaliovník tulipánokvetý, borovica vejmutovka).
Na cintoríne, pri miestnom grécko-katolíckom chráme sa nachádza mohutný, 22 m vysoký dub, ktorého vek sa odhaduje na 500 - 600 rokov.

Posledná úprava Pondelok, 13 September 2010 09:43
 

:: Anketa ::

Zaujímate sa o eurofondy?
 

:: Kalendár aktivít ::

<<  Júl 2018  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

:: Mailing List ::

Zaregistrujte sa, ak si želáte zasielanie aktuálnych informácií :


Príjimať HTML?
:: Stlačte odoslať ::

:: Vyhľadávanie ::