Chránené územia PDF Tlačiť E-mail
Napísal milan*9   
Pondelok, 23 August 2010 09:25

Chránené územia

Chránené územia Chránené územia Chránené územia Chránené územia Chránené územia

Vihorlat

(1075,5 m n. m.)

– národná prírodná rezervácia o rozlohe 50,9 ha. vyhlásená v roku 1986. Vihorlat sa nachádza v piatom stupni ochrany prírody. Chránené sú najmä prirodzené lesné a nelesné spoločenstvá s výskytom teplomilných a významných horských druhov rastlín.
Vihorlat je najvyšší bod Vihorlatských vrchov, podľa ktorého dostalo pomenovanie aj samotné pohorie.

 

Baba pod Vihorlatom

- prírodná rezervácia s rozlohou takmer 38 ha v centrálnej časti Vihorlatských vrchov. Nachádza sa na ľavej strane  záveru trasy sedlo Tri tably – sedlo Rozdiel (červená značka) oproti vrchu Motrogon (1017,9 m n. m.).
Je to oblasť porastov pralesového charakteru a mohutných bukov a javorov horských s výskytom vzácnych druhov flóry (masový výskyt skopólie kranskej).
Celá oblasť má aj vodohospodársky význam, je prameniskom Skalného potoka (prítok Okny).

 

Ďurova mláka

- prírodná rezervácia vyhlásená v roku 1980, rozloha 2,14 ha.
Leží severozápadne od Morského oka, nad Jedlinkou (20 min. po červenej značke juhozápadne od sedla Tri tably).
Nachádzajú sa v nej chránené prirodzené rašelinové a lesné spoločenstvá, typické pre Vihorlatské vrchy. Najcennejšou časťou rezervácie je terénna zníženina na výmere 0,27 ha, kde sú sústredené vzácne spoločenstvá slatín. Rašelinisko má malú hrúbku a je najmladšie v CHKO Vihorlat.

 

Motrogon

(1017,9 m n. m.)

- národná prírodná rezervácia s rozlohou vyše 60 ha. Leží západne od Morského oka, na začiatku poslednej tretiny úseku Tri tably – sedlo Rozdiel (červená značka). Táto oblasť sa vyznačuje zriedkavou flórou a faunou. Súčasťou rezervácie je rašelinisko Hybkaňa o výmere viac ako 2 ha a zosuvové jazierko Kotlík s výmerou 1ha, kde rastú zriedkavé druhy rastlín.

 

Podstávka

- národná prírodná rezervácia s rozlohou takmer 26 ha.
Nachádza sa na konci Kamennej cesty (na jej ľavej strane), južne od Zemplínskych Hámrov, na južných svahoch rovnomenného vrchu. Je to jedinečný slatinno-rašelinný biotop, s výskytom viacerých chránených a iných zriedkavých druhov rastlín. Rastie tu veľmi vzácny plavúň záplavový.

 

Kyjovský prales

(700 – 820 m n. m.)

- národná prírodná rezervácia.
Rozprestiera sa na svahoch vrchu Kyjov, ktorý sa nachádza v severozápadnej časti pohoria Vihorlat. Vyznačuje sa veľkou variabilitou prírodných podmienok. Zaberá plochu temer 400 ha. Vyskytujú sa tu všetky vývojové štádia a fázy bukových pralesov. Nachádzajú sa tu biotopy a živočíšne druhy európskeho významu. Prírodné prostredie si zachovalo ráz pralesa najmä pre nedostupnosť tejto lokality, k čomu prispelo aj to, že v minulosti bývalí majitelia využívali túto oblasť len na poľovačky.

 

Prírodná rezervácia Drieň

Nachádza sa na vrchu Drieň nad obcou Hlivištia, severne od Sobraniec.
Má rozlohu 11,25 ha.
V tejto rezervácii sa nachádzajú v rámci celých Vihorlatských vrchov ojedinelé lesné a lesostepné teplomilné spoločenstvá na skalnom andezitovom podloží. Miestami sa tu vyskytujú spoločenstvá drieňových a bukových dúbrav. Na výhrevných vypuklých svahoch sú husté porasty chráneného drieňa.
Najmä v zime sa v tejto  lokalite sústreďuje poľovná zver.

Posledná úprava Piatok, 10 September 2010 08:17
 

:: Anketa ::

Zaujímate sa o eurofondy?
 

:: Kalendár aktivít ::

<<  Júl 2018  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

:: Mailing List ::

Zaregistrujte sa, ak si želáte zasielanie aktuálnych informácií :


Príjimať HTML?
:: Stlačte odoslať ::

:: Vyhľadávanie ::