Sobrance PDF Tlačiť E-mail
Napísal milan*9   
Utorok, 24 August 2010 09:56

Sobrance

Sobrance

Je to najvýchodnejšie položené okresné mesto Slovenskej republiky, ležiace len 12 km od hranice s Ukrajinou.
Má vyše 6 tisíc obyvateľov.

Historicky prvá správa o Sobranciach pochádza z roku 1409. Pôvodne to bola trhová osada Tibavského panstva, ktoré v r. 1398 získalo jarmočné právo od kráľa Žigmunda. Z nej sa postupne vyvinulo mestečko. Rozhodujúcu úlohu zrejme zohrala strategická poloha trhového miesta, ktoré sa nachádzalo, na rozdiel od Tibavy, na ceste spájajúcej dve významné župné mestá – Michalovce a Užhorod.

Zaujímavosti mesta a okolia

- na miestnom cintoríne sa nachádza hrob Irmy Sztárayovej, dvornej dámy rakúskej cisárovnej Sisi. Irma Sztárayová bola prítomná pri atentáte na cisárovnú Sisi v Ženeve.
- mesto má unikátne gitarové múzeum
- korkovník amurský, rastúci v areáli futbalového štadióna, má výšku 25 m, obvod kmeňa 270 cm, jeho vek sa odhaduje na 170 rokov.
- v neďalekých Sobraneckých kúpeľoch (v smere na obec Hlivištia, severne od mesta) sa nachádzajú liečivé minerálne pramene s priaznivými účinkami pri liečbe poúrazových stavov a niektorých kožných ochorení, najmä ekzémov. Spomínajú sa už v roku 1336, keď boli vlastníctvom grófa Sztaraya. Najväčší rozkvet kúpeľov bol zaznamenaný na prelome 19. a 20. stor. Kúpele mali už v 19. stor. kapacitu 100 lôžok a pomerne rozšírené bolo aj ubytovanie v súkromí v neďalekých obciach Baškovce a Horňa. Od r. 2002 prešli kúpele do vlastníctva mesta.

V sobraneckom regióne sa nachádzajú dve vzácne národné kultúrne pamiatky – drevené kostolíky v Inovciach a v Ruskej Bystrej a ruiny dvoch Tibavských hradov – v Choňkovciach a v Podhorodi.

Mesto Sobrance leží na rovine, ale neďaleké Vihorlatské vrchy na severnej strane a  Zemplínska šírava – asi 15 km na západ od Sobraniec, ponúkajú veľa možností na turistické aktivity, relaxáciu, oddych a poznávanie prírody a histórie.

V zimnom období sú k dispozícii dva lyžiarske vleky v obci Inovce, blízko hranice s Ukrajinou.

Severná – lesnatá časť regiónu je pastvou pre oči, rajom hubárov a poľovníkov.
Okrem Morského oka, Sninského kameňa a iných atraktívnych lokalít Vihorlatu sa tu ponúka aj možnosť navštíviť Užhorod - ukrajinské mesto s bohatou históriou, vzdialené iba 1 km od štátnej hranice, prípadne zájsť aj do Mukačeva, kde nás už pred vstupom do mesta upúta impozantný, vynovený Mukačevský hrad. Mukačevo je vzdialené od Užhorodu necelých 50 km. Cesta je vo veľmi dobrom stave, miestami dvojprúdová. Obidve tieto ukrajinské mestá sú úzko späté s históriou bývalého Československa - v medzivojnovom období Zakarpatská Rus patrila Československu.
Sobrance sú centrom Sobraneckého vinohradníckeho regiónu s vynikajúcimi vínami jedinečných chutí (tibavské, orechovské, choňkovské a priekopské).
Celá oblasť má veľké perspektívy v rozvoji nových foriem cestovného ruchu, zvlášť agroturistiky.

Mesto Sobrance nemá vlakové spojenie, je však ľahko dostupné autobusovou dopravou viacerými spojmi z Košíc a Michaloviec, vrátane medzinárodných liniek Košice – Michalovce- Užhorod, Prešov – Michalovce – Užhorod. Niektoré z nich pokračujú až do Mukačeva.

 

JavaScript must be enabled in order for you to use Google Maps.
However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser.
To view Google Maps, enable JavaScript by changing your browser options, and then try again.

Posledná úprava Utorok, 05 Október 2010 12:41
 

:: Anketa ::

Zaujímate sa o eurofondy?
 

:: Kalendár aktivít ::

<<  Júl 2018  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

:: Mailing List ::

Zaregistrujte sa, ak si želáte zasielanie aktuálnych informácií :


Príjimať HTML?
:: Stlačte odoslať ::

:: Vyhľadávanie ::