Snina PDF Tlačiť E-mail
Napísal milan*9   
Utorok, 24 August 2010 10:03

Snina

Snina  Snina  Snina  Snina  Snina

Mesto Snina leží v najvýchodnejšom cípe Slovenska, blízko hraníc s Poľskom a Ukrajinou, 50 km severovýchodne od Humenného.
Má vyše 20 tisíc obyvateľov a administratívne je začlenené do Prešovského kraja.

Prvá písomná zmienka o Snine pochádza z roku 1343, z čias tzv. valašskej kolonizácie, keď na územie východného Slovenska prichádzali z Ukrajiny valašskí Rusíni, ktorí sa živili prevažne pastierstvom.
Mesto Snina ležalo na dôležitej obchodnej ceste z Uhorska do Haliče (historické územie bývalej rakúsko-uhorskej provincie na území dnešného juhovýchodného Poľska a severozápadnej Ukrajiny).

Staršie pomenovania mesta Szinna, Sinna boli údajne odvodené od neďalekého vrchu Sninský kameň, ktorý v historických mapách bol označený ako Sinai pre podobnosť s biblickou horou Sinai.

Od 14. až do konca 18. stor. ovládali Sninu Drugethovci, potom temer 60 rokov patrila gemerskému podnikateľovi Jozef Rhollovi, ktorý dal začiatkom 20. stor. postaviť v dnešných Zemplínskych Hámroch železiareň, neskôr aj zlievareň. V nej bol odliaty ai nepísaný symbol Sniny - socha Herkula, ktorá je umiestnená na nádvorí kaštieľa Drugethovcov z konca 18. stor.

Kultúrno–historické pamiatky

- klasicistický kaštieľ z konca 18.stor., ktorý dala postaviť grófka Terézia Zichyova, vnučka posledného mužského potomka šľachtického rodu Drugethovcov.
- rímskokatolícky kostol  Povýšenia sv. Kríža
- klasicistický, pôvodne barokový kostol z roku 1751.
- kaplnka Sedembolestnej Panny Márie - klasicistická stavba z roku 1842 na miestnom cintoríne. V spodnej časti je umiestnená rodinná hrobka rodiny Rhollovcov.
- židovský cintorín

Snina je východiskovým bodom pre vstup do turisticky vyhľadávanej oblasti Vihorlatského pohoria a do národného parku Poloniny. Cez Sninské rybníky a obec Zemplínske Hámre je dobrý prístup k turistickým chodníkom Vihorlatu. Tieto trasy využíva väčšina turistov na výstupy na Sninský kameň a obhliadku Morského oka.

Mesto je situované v peknom prostredí okolitých hôr s množstvom turisticky zaujímavých lokalít, čo vytvára predpoklady pre rozvoj pešej turistiky, cykloturistiky i lyžiarskej turistiky. Dôležité bude dbať na ochranu tohto územia so vzácne čistým ovzduším a tichým, príjemným prostredím.

Mesto Snina, napriek svojej odľahlej polohe, je dobre dostupné vlakom (z Humenného, s pokračovaním trate do Stakčína) aj autobusom z Košíc a Prešova cez Vranov n/T.

 

 

 

JavaScript must be enabled in order for you to use Google Maps.
However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser.
To view Google Maps, enable JavaScript by changing your browser options, and then try again.

Posledná úprava Utorok, 05 Október 2010 12:46
 

:: Anketa ::

Zaujímate sa o eurofondy?
 

:: Kalendár aktivít ::

<<  Júl 2018  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

:: Mailing List ::

Zaregistrujte sa, ak si želáte zasielanie aktuálnych informácií :


Príjimať HTML?
:: Stlačte odoslať ::

:: Vyhľadávanie ::