Drevené kostolíky PDF Tlačiť E-mail
Napísal milan*9   
Štvrtok, 19 August 2010 09:46

Drevené kostolíky

Inovce  Ruská Bystrá  Hrabová Roztoka  Topoľa  Ruský Potok  Uličské Krivé  Kalná Roztoka

Drevené kostolíky svojou architektúrou a vzácnymi obrazmi - ikonami sú ozdobou nielen regiónu, ale aj umenia a náboženstva v rámci celého Slovenska. V regióne Vihorlat sú najznámejšie drevené chrámy v obciach Inovce, Ruská Bystrá, Hrabová Roztoka, Kalná Roztoka, Topoľa, Ruský Potok a Uličské Krivé.
Väčšina z týchto sakrálnych objektov sú zrubové stavby zo 17. a 18. stor., postavené bez použitia klincov a kovových klinov. Na spájanie konštrukčných častí sa používali drevené dubové kliny.

Patria medzi skvosty ľudovej architektúry. Vyznačujú sa originálnym technicko-umeleckým riešením. Svojim unikátnym vzhľadom priťahujú nielen návštevníkov zo Slovenska ale i zo zahraničia. Tieto sakrálne stavby sú postavené na kamenných podkladoch (tzv. uholných kameňoch). Sú prikryté šindľovými strechami, na ktorých sú spravidla dve veže, zakončené trojramennými kovovými krížmi. Štandardne je v  prednej časti stavby, nad vstupným priestorom, mohutnejšia veža. Druhá, podstatne menšia, je na konci strechy – na východnej strane, nad oltárnou miestnosťou - svätyňou. Typické je členenie priestoru stavby na tri po sebe nasledujúce časti, orientované v smere západ - východ. Do chrámu sa vchádza zo západnej, vstupnej časti. Je to spravidla malý priestor - predsieň (tzv. babinec). Prostredná časť - chrámová loď je priestorovo najväčšia a na konci chrámu – na najvýchodnejšej strane sa nachádza oltárna časť - svätyňa. Táto štruktúra symbolizovala svätú Trojicu. Súčasťou interiéru každého chrámu je ikonostas - drevená stena s obrazmi (ikonami), ktorá oddeľuje oltár od ostatnej časti chrámu. Ikonostasy sú vyzdobené prevažne v barokovo-rokokovom štýle.
Všetky tieto chrámy stoja na vyvýšených miestach, väčšinou na cintorínoch. Niektoré z nich majú drevené oplotenie, chránené šindľovou strieškou.

Na pomenovanie gréckokatolíckych a pravoslávnych chrámov sa používa tiež názov cerkev alebo cerkov. Sú to chrámy byzantského obradu. Sú charakteristické ikonostasom vo vnútri a trojramennými krížmi na streche stavby chrámu. Na gréckokatolíckych cerkvách má tento kríž všetky priečne ramená vodorovné, na pravoslávnych cerkvách má kríž spodné rameno šikmé.

Posledná úprava Piatok, 10 September 2010 13:29
 

:: Anketa ::

Zaujímate sa o eurofondy?
 

:: Kalendár aktivít ::

<<  Júl 2018  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

:: Mailing List ::

Zaregistrujte sa, ak si želáte zasielanie aktuálnych informácií :


Príjimať HTML?
:: Stlačte odoslať ::

:: Vyhľadávanie ::