Cykloturistika PDF Tlačiť E-mail
Napísal milan*9   
Streda, 18 August 2010 08:36

Cykloturistika

Cykloturistika  Cykloturistika

Cykloturistika patrí medzi najviac rozvíjajúce sa formy cestovného ruchu. Rapídny rozvoj môžeme pozorovať najmä v krajinách západnej, ale aj strednej Európy. Dôležitým impulzom tohto rozvoja bol projekt Európskej cyklistickej federácie EuroVelo, ktorý zahŕňa budovanie cykloturistických trás vo väčšine európskych krajín. Oproti ostatným formám cestovného ruchu má cykloturistika rad výhod. Poskytuje nehlučný a nenáročný spôsob prepravy, ktorý nezaťažuje prírodné prostredie.
Cykloturistika ako jedna zo špecifických foriem cestovného ruchu je veľmi vhodný spôsob relaxu, trávenia voľného času a spoznávania prírodných a kultúrnych krás krajiny.
Prírodné bohatstvo a prírodná rôznorodosť s viacerými strediskami cestovného ruchu predurčujú región Vihorlat na atraktívnu oblasť s vysokým potenciálom pre rozvoj cykloturistiky.

Cykloturistické trasy

Cykloturistické trasy

Cez región Vihorlat prechádzajú dve medzinárodné cykloturistické trasy. Medzinárodná cyklotrasa R61 – Zelený bicykel, a Karpatská cyklistická cesta (tretia etapa) spájajú štáty Poľsko – Slovensko – Ukrajina – Maďarsko – Rumunsko.

V regióne je 156,7 km značených cykloturistických trás s prevažne asfaltovým povrchom s dĺžkou 76 km (takmer polovica celkovej dĺžky značených cykloturistických trás), ďalej penetrovaný 47,6 km, prírodný 18,3 km a makadamový 14,8 km.

Jednotlivé cykloturistické trasy sú podľa stupňa náročnosti zaradené do troch kategórií:

1. Rekrea
2. Sport
3. Expert

Ak je pre niektorú trasu alebo jej časť vhodný a potrebný horský bicykel, je ku kategórii náročnosti doplnená značka MTB.

V ďalšom texte sa pre pomenovanie cykloturistických trás uvádzajú skrátené názvy „cyklotrasa“, resp. „trasa“.

Použité piktogramy

open box

Piktogramy znázorňujú možnosti (atraktivity) v obci, alebo v území, ktorým prechádza cyklotrasa vo vzdialenosti do 1 km od cyklotrasy (ak nie je vzdialenosťou určené inak), okrem vyhliadky a odpočívadla, ktoré sú v bezprostrednej blízkosti cyklotrasy.

 

Posledná úprava Streda, 08 September 2010 12:42
 

:: Anketa ::

Zaujímate sa o eurofondy?
 

:: Kalendár aktivít ::

<<  Júl 2018  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

:: Mailing List ::

Zaregistrujte sa, ak si želáte zasielanie aktuálnych informácií :


Príjimať HTML?
:: Stlačte odoslať ::

:: Vyhľadávanie ::